A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальний заклад "Губарівська гімназія"
Богодухівської міської ради
Богодухівського району Харківської області

19 - 25 травня Національний тиждень безбар'єрності

Дата: 14.05.2025 12:48
Кількість переглядів: 23

Із 19 по 25 травня 2025 року в Україні відбудеться Національний тиждень безбар’єрності — інформаційна кампанія з безбар’єрності .

Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року визначає нові стандарти доступності та інклюзії, що передбачають створення безбар’єрного простору в усіх сферах життя та для всіх суспільних груп, зокрема людей з інвалідністю, літніх людей, молоді, жінок, батьків маленьких дітей та дітей з інвалідністю. Безбар’єрність стає новою суспільною нормою. 

Фото без опису

 

  Тривалий час безбар’єрність асоціювалася в багатьох людей лише з подоланням фізичних перешкод – облаштуванням пандусів і підіймачів. Фактично це поняття набагато ширше. Безбар’єрність – це не лише про фізичну доступність простору, це і про однакову можливість користування будь-якими сервісами та послугами, на заваді чому часто стоять сформовані стереотипи, упередження, незнання.

  Забезпечення доступності передбачає як упровадження безбар’єрних інфраструктурних рішень, так і освітніх та свідомих підходів, що сприяють розумінню, прийняттю, дестигматизації, формуванню толерантності та пошани до різних людей з різними потребами.

Освітній серіал «Безбар’єрна грамотність»

  В українському суспільстві існує комплекс обмежень для різних груп у можливостях безбар’єрного доступу до інфраструктури, транспорту, зайнятості, освіти, отримання публічної інформації, послуг із боку держави та бізнесу тощо.

  Новий курс на Дія.Цифрова освіта ознайомить глядачів з основними принципами безбар’єрності на прикладі повсякденних життєвих ситуацій. 21 грудня 2021 року Міністерство цифрової трансформації презентувало новий освітній курс «Безбар’єрна грамотність».

  Про що курс?

  • що таке безбар’єрність
  • що саме спричиняє бар’єри
  • кого стосується безбар’єрність
  • чому варто уникати стереотипів та упереджень
  • чи готові українці долати бар’єри
  • чому ми як суспільство потребуємо безбар’єрності
  • чому безбар’єрність – це спільна справа

  Безоплатно подивитися курс можна на порталі Дія.Цифрова освіта за посиланням – https://osvita.diia.gov.ua/courses/barrier-free-literacy .

Гайд безбар’єрних подій

  Гайд безбар’єрних подій, створений у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів» дає зрозумілі і, що дуже важливо, цілком реальні для втілення поради, як зробити будь-який захід – онлайн або офлайн – з повагою і (!) увагою до всіх його учасників і учасниць.

  Проєкт доступний у двох форматах – книги, яку можна завантажувати, та у форматі розділу «Довідника безбар’єрності» – тут.

Довідник безбар’єрності

  «Довідник безбар’єрності» – гід з коректного спілкування, у якому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови. Він створений за ініціативою першої леді України у співпраці з ГО «Безбар’єрність» , іншими громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, що виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.

   Розділ «Складові безбар’єрності» розкриває, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, універсальний дизайн тощо.

  У розділі «Правила мови» наведені та пояснені принципи безбар’єрної мови – мови, у якій відсутні слова, фрази, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до людини. 

  У розділі «Словник» зібрані поняття, які некоректно вживати щодо різних людей. Тут пропонуються варіанти, як говорити правильно і пояснюється, чому саме так. 

  Розділ «Безбар’єрний календар» розповідає про важливі дати, визначні і пам’ятні дні та пояснює, як їх відзначати, та коли привітання є недоречними.

Нагадаємо, що з ініціативи першої леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів» прийнята Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року та затверджений План заходів з її реалізації.

Більше інформації, порад та матеріалів на сайті Довідник безбар’єрності


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень